مراقبت از ناخن و مانیکور در خانه

خانم‌ها همیشه به زیبایی خود اهمیت فراوانی می‌دهند و به دنبال رازهای زیبایی هستند. شما همان‌طورکه از پوستتان مراقبت می‌کنید ضروری است که از ناخن‌هایتان نیز مراقبت کنید. زیبایی ناخن‌ها و اهمیت دادن به شکل آن از مواردی است که باعث زیباتر شدن دست‌ها می‌شود. مانیکور ناخن یکی از راه‌های مراقبت و زیباتر نگه‌داشتن ناخن است. اما داشتن ناخن‌هایی زیبا، چیزی فراتر از کوتاه کردن ناخن با ناخن‌گیر و سوهان ناخن است!
برای تمام این امور مراقبتی و تکنیکی حتماً لازم نیست به آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی بروید و پول خرج کنید. شما می‌توانید این کار را در منزل به راحتی انجام دهید. در ادامه این مقاله با یک راهنمایی ساده برای مانیکور ناخن در خانه آشنا خواهید شد.

 مانیکور ناخن چیست؟
در زندگی روزمره و پس از یک روز کاری شلوغ، امکان آلوده شدن ناخن‌ها وجود دارد بنابراین شما مجبور هستید دست‌ها و ناخن‌هایتان را برای جلوگیری از بیماری و گسترش میکروب‌ها در طول روز چندین بار بشویید. یکی دیگر از راه‌های زدودن آلودگی‌ها، پاک‌سازی ناخن و پوست اطراف آن، مانیکور ناخن است.

به تمیز سازی، زیبا سازی و مرتب کردن حاشیه کنار ناخن بدون این‌که به لبه ناخن‌ها آسیبی وارد شود مانیکور ناخن گفته می‌شود. در حقیقت با این کار بافت‌های غیر زنده ناخن و پوست اطراف آن از بین می‌رود. بد نیست بدانید که مانیکور ناخن به وسیله ابزارهای خاص، ژل و مایعات مختلف، ماساژ دست و پولیش ناخن صورت می‌گیرد. بنابراین بهتر است قبل از شروع کار، اطمینان حاصل کنید که همه ابزارهای لازم را داشته باشید.

وسایل مانیکور ناخن
وسایل مانیکور و مراقبت از ناخن معمولاً شامل موارد زیر است:

 • محلول پاک‌کننده ناخن
 • پنبه
 • حوله کوچک
 • گوشت گیر ناخن
 • بافر ناخن
 • کوتیکول ریموور
 • سوهان ناخن
 • قیچی و ناخن‌گیر
 • کرم دست و ناخن
 • بیس کات
 • تاپ کات
 • پد لا انگشتی
 • ناخن اکریلیک

نکته: ازآنجایی‌ که در زمان مانیکور، پوست دست‌کاری می‌شود و گاهی اوقات نیز پوست پاره و زخم می‌شود دقت داشته باشید که احتمال گسترش عفونت نیز وجود دارد. بنابراین سعی کنید از ابزار تمیز و استریلیزه برای انجام این کار استفاده کنید.

فرق مانیکور ناخن و پدیکور
همان‌طور که گفتیم مانیکور به پاک‌سازی و از بین بردن پوسته‌های اضافه کنار ناخن‌ها گفته می‌شود اما عمل مانیکور را می‌توان برای ناخن‌های پا نیز انجام داد که در این صورت به آن پدیکور گفته می‌شود. شما می‌توانید علاوه بر داشتن رژیم غذایی مقوی و مناسب، با کمک مانیکور از شکستن ناخن‌ها، پوسته‌پوسته و لایه لایه شدن آنها جلوگیری کنید و زیبایی خاصی به دستانتان ببخشید. برای انجام این کار می توانید از تصاویر، طرح‌ها، اکلیل و نگین‌های زیبا جهت زیباسازی بیشتر ناخن استفاده کنید و زیبایی ناخن‌ها و دستانتان را دو چندان کنید.

آموزش مانیکور حرفه‌ای و سوهان ناخن در خانه
در مرحله اول از مانیکور و مراقبت از ناخن، در فضای مناسب و دارای نور کافی قرار بگیرید، یک حوله کوچک را زیر دستانتان پهن کنید و ابزار مورد نیاز را در کنار خود قرار دهید.

مرحله اول – پاک‌سازی ناخن‌ها
از یک پاک‌کننده طبیعی و فاقد استون برای پاک کردن ناخن‌هایتان از آلودگی‌ها و لاک ناخن استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که از پاک‌کننده‌های مرغوب و معتبر استفاده کنید تا ناخن‌هایتان ضعیف و خشک نشوند و پوست دستتان به آن آلرژی نداشته باشد. هرچند لاک پاک‌ کن‌‌های استونی سریع‌تر عمل می‌کنند اما محلول‌های پاک‌کننده (غیر استونی) پوست دور ناخن‌هایتان را خشک نمی‌کنند و به ناخن نیز آسیب کمتری وارد می‌شود.

مرحله دوم- کوتاه کردن ناخن‌ها
با استفاده از ناخن‌گیر ناخن‌هایتان را کوتاه کنید اما مراقب باشید که ناخن‌ها بیش‌ازحد کوتاه نشوند. سعی کنید فقط ناخن‌ها را مرتب کرده و تنها قسمتی از ناخن که بیرون از گوشت است را کوتاه کنید.

بعد از کوتاه کردن مناسب ناخن‌هایتان، با استفاده از سوهان ناخن، به ناخن‌هایتان فرم دهید. دقت داشته باشید در زمان استفاده از سوهان ناخن با ملایمت و آرامش برخورد کنید تا هیچ آسیبی به ناخن‌هایتان وارد نشود. سپس یک بافر نو و تیز را روی ناخن خود بکشید تا برق بیافتد. اما بیش‌ازاندازه هم از بافر استفاده نکنید؛ چرا که در این صورت، لاک به‌خوبی روی ناخن شما قرار نخواهد گرفت.

مرحله سوم- ناخن‌ها و دستتان را بخیسانید
یک ظرف که بتوانید دست‌هایتان را درون آن قرار دهید انتخاب کنید و داخل آن آب گرم بریزید. سپس مقداری شامپو بچه یا نرم‌کننده به آن اضافه کنید و دست‌هایتان را به مدت 3 دقیقه در آن بگذارید. قرار گرفتن دست‌ها درون این محلول در مدت‌زمان گفته‌شده باعث نرم شدن ناخن و پوست اطراف آن می‌شود، علاوه بر این آلودگی‌ها و پوست‌های مرده را نیز از بین می‌برد. توجه داشته باشید قرار دادن طولانی مدت دست‌ها در این محلول، به ناخن‌هایتان آسیب میزند.

مرحله چهارم – کرم مخصوص پوست دور ناخن زده و ناخن‌هایتان را آماده کنید
ناخن‌هایتان را پاک کرده و مقداری کرم مخصوص دور پوست ناخن یا کوتیکول ریموور زده سپس پوست دور ناخن را به‌آرامی به عقب بکشید. سعی کنید این کار را بیش اندازه یا خشن انجام ندهید چرا که موجب آسیب رسیدن به ناخن و یا عفونت در آن می‌شود. پس ‌از این که پوست اطراف ناخنتان پاکسازی شد، کرم را از روی آن پاک‌کنید. بعد از آن دست‌هایتان را با کرم مرطوب‌کننده ماساژ دهید و آن را با دقت روی انگشتان و اطراف ناخنتان بزنید.

دقت داشته باشید اگر بیش ‌از اندازه از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید، ناخن ها چرب شده و لاک به راحتی بر روی ناخنتان قرار نخواهد گرفت پس بهتر است قبل از زدن لاک، ناخن‌هایتان را با استفاده از پنبه و محلول لاک پاک‌کن دوباره تمیز کنید.

مرحله پنجم- از بیس کت استفاده کنید
پیش از زدن لاک اصلی، از یک لاک بیس کات یا پایه استفاده کنید. انجام این مرحله باعث می‌شود ناخن‌هایتان کمی محکم شده و لاک شما ماندگاری بیشتری داشته باشد.

مرحله ششم- لاک موردعلاقه‌تان را بزنید
در این مرحله ابتدا سعی کنید لایه اول یا همان لاک اولیه کاملاً خشک شود سپس لایه نازکی از لاک مورد علاقه خود را روی آن بزنید. برای این منظور قلم موی لاک را به‌خوبی در دست‌هایتان نگه‌دارید و لاک را بدون این که دستتان بلرزد یا تکان بخورد بزنید. به این منظور می توانید از آرنج خود به عنوان تکیه گاه استفاده کرده و آن را روی جای ثابتی قرار دهید.

نکته: سعی کنید همیشه لاک را به صورت نوارهای عمودی بزنید و از قسمت پایه ناخن به سمت نوک آن این کار را انجام دهید.

مرحله هفتم – لایه نهایی لاکتان را بزنید
در این مرحله بعد از این‌که لاک اصلی ناخنتان به‌خوبی خشک شد، یک لایه لاک خشک‌کن یا تاپ کت روی آن بزنید، این لایه مانع از تراشیده شدن یا پوسته‌پوسته شدن ناخن‌هایتان می‌شود. برای پایان دادن به کار مراقبت از ناخن‌هایتان، بار دیگر پس از خشک شدن کامل لاک ها، به دست‌ها و ناخن‌هایتان کرم بزنید. مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها، برای داشتن ناخنی سالم، امری ضروری است.

راهنمای خرید لاک ناخن
برای مراقبت از ناخن‌هایتان، در هنگام خرید لاک علاوه بر قیمت آن باید ویژگی‌های دیگری نیز در نظر بگیرید تا بتوانید لاکی باکیفیت و با ماندگاری بالا خریداری کنید.

 • غلظت لاک
  یک لاک خوب باید از غلظت مناسبی برخوردار باشد زیرا اگر بیش ‌از حد غلیظ باشد روی ناخن برجسته می‌شود و از آنجایی که دیرتر خشک می‌شود ممکن است ناخنتان به‌جایی بخورد و اثر آن روی لاک باقی بماند. از طرفی اگر لاک رقیق باشد روی ناخن پخش می‌شود.
 • انعطاف‌پذیری قلم موی لاک
  ویژگی دیگری که در هنگام خرید لاک ناخن باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید انعطاف‌پذیری قلم‌موی لاک است. قلم‌موی یک لاک مرغوب و باکیفیت، باید نرم و انعطاف‌پذیر باشد و به‌طور کامل روی ناخن را بپوشاند. درصورتی‌که قلم‌مو دارای رشته‌های سست و بی‌کیفیت باشد با چند بار لاک زدن از بین می‌رود یا روی لاک می‌چسبد.
 • زمان خشک شدن لاک
  لاک خوب خیلی سریع خشک می‌شود و زمانی که خشک شد کاملاً صاف است و هیچ اثری از دون دون شدن، رگه رگه شدن و ناصافی در آن وجود ندارد.
 • کیفیت لاک
  یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در زمان خرید لاک ناخن خوب باید به آن توجه کنید بوی آن است، اگر لاک حاوی مواد شیمیایی زیادی باشد بوی بسیار بد و تندی خواهد داشت و با استفاده زیاد به‌ مرورزمان باعث حساسیت‌های پوستی، آسم و حتی سرطان سینه خواهد شد.

تشخیص لاک اصل از تقلبی
ویژگی مهم دیگری که در هنگام خرید لاک ناخن خوب و اصل باید در نظر بگیرید شیشه لاک است. لاک اصل دارای شیشه‌ای زیبا است. همچنین از طریق سایت اصلی آن برند، با توجه به شکل ظاهری و فیزیکی می‌توانید اصل بودن آن را از تقلبی بودنش تشخیص دهید. بارکد روی شیشه لاک را نیز همیشه مدنظر داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *